Światowa organizacja Zdrowia WHO co roku prowadzi międzynarodową kampanię pod hasłem „SAVE LIVES: Clean Your Hands” (Myj ręce – chroń życie). I choć zabieg mycia rąk wydawał nam się do tej pory banalnym rytuałem, wystarczyło zaledwie kilka dni szerzącej się epidemii koronawirusa, by cały świat zrozumiał, że ten prosty zabieg rzeczywiście ratuje życie.
Banknoty, poręcze, przyciski wind i automatów, klawiatura bankomatu czy twój własny, niezbędny do życia, telefon komórkowy, to miejsca na których gromadzą się tysiące komórek drobnoustrojów. Wśród nich znajdują się bakterie i wirusy, które mogą być przyczyną groźnych chorób, a nawet śmierci.
Nie trzeba wiele: wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust by narazić się na zakażenie. Ile razy w ciągu dnia bezwiednie dotykamy twarzy? Podobno kilkadziesiąt. Zaswędzi nas nos lub oko, częstujemy gumą do żucia w windzie, podgryzamy słone paluszki na zebraniu działu po uściśnięciu kilkunastu dłoni... To wystarczy by dać dostęp patogenom. Dopiero ostatnie doświadczenie epidemii COVID-19 sprawia, że zaczynamy dostrzegać te sytuacje.
A wystarczy kilkadziesiąt sekund i powszechnie dostępne środki, by usunąć z rąk 90% bakterii. Nie wystarczy jednak ochlapanie rąk wodą i szybkie osuszenie strumieniem ciepłego powietrza...
Jak prawidłowo myć ręce?
Mycie rąk to prosta sprawa, ale róbmy to jak profesjonaliści. Przypomnijmy zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego
• myj ręce ok. 30 sekund
• rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
• nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
• dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
• pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
• na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem
Myjąc ręce w publicznej łazience staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia. Mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.
Żródło: www.gis.gov.pl
Kiedy należy bezwzględnie umyć ręce?
• przed przygotowaniem posiłków i po zakończeniu tej czynności (produkty spożywcze (np. mięso, jaja) mogą być skażone zarazkami. Giną one oczywiści podczas obróbki termicznej, ale możemy przenieść je na rękach na inne produkty).
• przed jedzeniem
• po wyjściu z toalety
• po zakrywaniu ust ręką podczas kichania lub kaszlu
• po kontakcie ze zwierzętami domowymi
• po powrocie do domu,
• przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków,
a także
• przed zabiegami pielęgnacyjnymi,
• po sprzątaniu,
• po kontakcie z chorą osobą,
• przed i po zmianie pieluszki u dziecka,
• przed zakładaniem soczewek kontaktowych,
• po skończeniu prac w ogrodzie,
• po opróżnianiu kosza na śmieci.
Częste mycie rąk - jak uniknąć wysuszenia skóry?
Wielu z nas już po kilku dniach rygorystycznego dbania o higienę dłoni zaczyna skarżyć się na przesuszoną skórę. Rzeczywiście niedbałe osuszenie rąk i zaniedbanie jej nawilżenia może prowadzić do wysuszenia naskórka, którego konsekwencją są jego mikrouszkodzenia. To niebezpieczne, bo naruszona bariera ochronna daje łatwiejszy dostęp drobnoustrojom. Dlatego zawsze po myciu rąk należy starannie je osuszyć - najlepiej jednorazowym ręcznikiem. (Ten etap jest szczególnie ważny jeśli następnie sięgamy dodatkowo po dezynfekujący produkt z alkoholem. Alkohol zaaplikowany na wilgotną skórę bardzo szybko mocno ją wysusza podczas parowania). Pamiętajmy, by kilka razy w ciągu dnia solidnie nawilżyć dłonie sięgając po kremy i balsamy wzbogacone o składniki nawilżające i natłuszczające takie jak masło Karite, regenerujący i łagodzący wyciąg z arniki, odżywczy olej sezamowy, czy oliwę z oliwek.
Te naturalne składniki znajdziesz w formułach kremów i balsamów do rąk Yves Rocher.
Na noc warto sięgnąć po balsam ochronny do rąk z masłem karite o bogatej konsystencji. Aplikujemy go grubszą warstwą na ręce i nadgarstki i nakładamy bawełnianie rękawiczki.
Dzięki temu zabiegowi skóra będzie miała czas się zregenerować.
Energizujący krem do rąk Mango & Kolendra
Zobacz wszystkie produkty do pielęgnacji rąk
Mycie rąk - jak obowiązek zamienić w przyjemność?
W czasach epidemii myjemy ręce nawet kilkadziesiąt razy dziennie – zagrożenie zdrowia jest – mamy nadzieję - wystarczającą motywacją. Ten konieczny zabieg może być jednak także przyjemnością, która chociaż trochę poprawi nam nastrój. Relaksujące zapachy żeli do mycia rąk i mydeł w kostce Yves Rocher należą do ulubionej przez klientów gamy Plaisir Nature (Naturalne Przyjemności). Polscy klienci najchętniej wybierają zapach Mango & Kolendra, ale ostatnio ich serca zdobyła sobie nowość Olejek Arganowy & Róża. Do wyboru mają także warianty: Wanilia, Kokos, Oliwka & Petit Grain. Można zmieniać zapach w każdym dniu tygodnia.
Gamę mydeł w płynie uzupełniają tradycyjne mydła w kostce. Ich składy to ponad 96% składników pochodzenia naturalnego. Pięknie pachną i są równie skuteczne w oczyszczaniu rąk.