Co dzieje się wiosną na naszych polach w La Gacilly? Zabieramy Cię do Bretanii, aby opowiedzieć Ci więcej
o uprawie naszych kultowych roślin! Pola uprawiane z pasją i w poszanowaniu środowiska
Nadeszła wiosna! La Gacilly jest w pełnym rozkwicie. Ten moment jest kluczowy dla dobrego przebiegu corocznych zbiorów. Wszystko musi być zorganizowane tak, aby zapewnić idealną produkcję roślinnych składników aktywnych wykorzystywanych w naszych produktach.
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, krótkie przypomnienie: w La Gacilly, w Bretanii, mamy ponad 60 hektarów ekologicznych pól kwiatowych. Tu uprawiamy osiem kultowych gatunków, przekształcanych w aktywne składniki roślinne, które są obecne w recepturach ponad 30% naszych produktów, a uprawiamy je w duchu agroekologii, respektując w jak największym stopniu naturalny ekosystem.
W La Gacilly można zobaczyć jak kwitną kolejno w miarę upływu pór roku: Rumianek Pospolity znajdujący się w naszych gamach produktów Pure Calmille i Sensitive, Arnika szeroko stosowana w kosmetykach do pielęgnacji rąk, Nagietek będący składnikiem naszego Szamponu Przywracającego Blask i Odżywczego Kremu na Dzień i na Noc, Bławatek, który delikatnie usuwa makijaż, Malwa i Karpobrot Jadalny o właściwościach nawilżających oraz Przypołudnik Kryształkowy ceniony za swoje działanie przeciwzmarszczkowe.
Ale te piękne rośliny nie są jedynymi wiosennymi mieszkańcami naszych pól. W ramach naszego podejścia agroekologicznego uprawiamy również facelię błękitną, gorczycę, rzodkiew japońską, grykę i wykę. Plantacje te przyczyniają się do przetwarzania i wzbogacania gleby, co jest bardzo korzystne dla bioróżnorodności i pomaga w walce z chorobami roślin.
Kwiecień: siew i sadzenie
Mała lekcja rolnictwa: niektóre rośliny są wysiewane, a inne sadzone, ale czym różnią się od siebie te dwa sposoby uprawy?
Siew polega na wysiewaniu nasion do ziemi, bezpośrednio na polach, tak aby kiełkowały i dawały młode pędy.
A sadzenie? W przypadku niektórych roślin nasiona wysiewane są najpierw w doniczkach i hodowane w szkółce; następnie zaś młode pędy, które są bardziej żywotne niż ziarna, sadzone są w ziemi, czyli w środowisku, które pozwoli im osiągnąć dojrzałość. Nasze kultowe rośliny są wysiewane lub sadzone w kwietniu. Tylko Rumianek Pospolity jest w ziemi już od początku marca.
Prace w szklarni (nieogrzewanej) odbywają się również w marcu, jak np. cięcie Karpobrotu Jadalnego (służące rozmnażaniu tej rośliny) lub wysiew Przypołudnika Kryształkowego.
Od maja, czas na zbiory
Każda roślina ma swój własny rytm wegetacji, a zbiory rozkładają się u nas w czasie od maja do sierpnia.
Po zakwitnięciu na początku maja, rumianek pospolity zbierany jest w połowie tego miesiąca. Kwiaty bławatka i nagietka są zbierane na początku czerwca. Żniwa rumianku rzymskiego przypadają na przełomie lipca i sierpnia, a malwy w sierpniu.
A co z suszeniem?
Rośliny suszone są już podczas zbierania. Wilgotność świeżo zebranych roślin waha się między 60 a 80%, dlatego konieczne jest pozostawienie ich do wyschnięcia na około 20 godzin na kratkach, przez które przepływa gorące powietrze.
Po zebraniu i wysuszeniu roślin, nadchodzi czas na ekstrakcję składników aktywnych i produkcję kosmetyków. To jednak temat na zupełnie inną historię…