Podróżowanie z poszanowaniem Natury
Wakacje: tak! Niszczenie planety: nie! Dziś poradzimy Wam, jak ograniczyć wpływ na środowisko naturalne nie rezygnując z przyjemności podróżowania.
Turystyka zrównoważona, „slow” lub ekoturystyka to nowa, coraz bardziej popularna tendencja, oznaczająca nie tylko inny sposób postępowania, ale też myślenia o podróżowaniu. Chcesz być odpowiedzialną turystką? Oto kilka porad, jak wprowadzić małe zmiany czyniące dużą różnicę.
Jak odpowiedzialnie wybrać cel podróży?
To pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać. Być może marzysz o dalekich wyprawach i egzotycznych miejscach, ale one oznaczają podróż samolotem (chyba, że masz naprawdę dużo czasu). To z kolei wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla. Czy wiesz, że podróż samolotem emituje ponad dwa razy więcej CO2 niż samochód i ponad 30 razy więcej niż pociąg? Na przykład: podróż na trasie Paryż – Lyon (466 km) to 2 godziny jazdy pociągiem i emisja 1,49 kg CO2 w porównaniu do 96,6 kg CO2 przez 1 godzinę podróży samolotem (wg obliczeń francuskiej agencji środowiskowej Ademe)
Idealnie jest zatem stawiać na podróże do niezbyt odległych miejsc, do których możesz dotrzeć pociągiem. Jeśli jednak wybrałaś samolot, który jest rzeczywiście najszybszym, a w niektórych sytuacjach jedynym możliwym środkiem transportu, oto kilka wskazówek:
• zaplanuj dłuższy pobyt, trwający co najmniej kilka dni. Lepiej poczujesz atmosferę miejsca i uzasadnisz ślad węglowy podróży.
• Kiedy dotrzesz na miejsce, pamiętaj o dobrych nawykach, korzystając z transportu publicznego lub roweru, nie zapominając o spacerze!
Niektóre biura podróży oferują możliwość zrekompensowania emisji CO2 związanej z podróżą. To niezły sposób na dalekie wycieczki bez szkody dla planety! Proste gesty zmniejszające nasz wpływ na środowisko
Torby foliowe, słomki, plastikowe butelki, niedopałki papierosów – na wakacjach też pozostawiamy po sobie mnóstwo śmieci, jeśli nie jesteśmy wystarczająco ostrożni. Możesz jednak tego uniknąć!
• Zabierz wielorazową butelkę, jeśli będziesz mieć dostęp do wody pitnej, lub bidon z filtrem, który możesz napełniać w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki temu pozostawisz po sobie mniej plastiku.
• Na plaży gromadź odpadki, by wychodząc wyrzucić je do kosza i przede wszystkim nigdy nie zostawiaj w piasku niedopałków. Ulegną rozkładowi dopiero po dwóch latach!
• Zabierz też wielorazową torbę, która przyda się zarówno na plaży, jak i na zakupach. Nigdy dość przypominania: rezygnujemy z foliówek! Ich rozkład potrwa aż 400 lat, nie wspominając o zagrożeniu, jakie stanowią dla fauny morskiej.
• Kiedy zamawiasz coś do picia, zrezygnuj ze słomki. Nie możesz się bez niej obyć? Po prostu weź własną, wielorazową, z bambusa lub stali nierdzewnej.
Kilka faktów: plastikowe słomki są zbyt małe, aby mogły być poddane recyklingowi! Według organizacji Sea at Risk, w UE używa się 36,5 miliarda słomek rocznie, a każdego dnia we Francji tylko w branży fast food wyrzucanych jest 8,8 miliona sztuk.
Jeśli planujesz udać się na pieszą wędrówkę, dbaj o otaczające Cię środowisko. Niedopałki papierosów i ogniska są wykluczone, ponieważ mogą powodować pożary lasów. Ponadto fauna i flora mogą być pod ochroną, należy więc uważać, by nie zbaczać z wyznaczonych tras i nie stanowić dla nich zagrożenia.
Nocleg
W hotelu poproś, by nie zmieniano codziennie pościeli i ręczników i bierz prysznic zamiast kąpieli – oszczędzisz w ten sposób wodę!
Jeśli wynajmujesz pokój, mieszkanie czy dom, stawiaj na dłuższy pobyt i wynajmij bezpośrednio u właściciela. Pozwala to na zachowanie lokalnych nawyków czystości i konsumpcji. Możesz też zatrzymać się w schronisku lub wynająć domek letniskowy – możliwości jest mnóstwo.
Są też alternatywy najbliższe naturze: biwakowanie na wsi, wakacje w przyczepie – wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada!
A co włożyć do kosmetyczki?
Aby nie pozostawiać po sobie stosu wacików i butelek po kosmetykach, zalecamy zabranie ze sobą rękawicy do demakijażu oraz szamponu i żelu pod prysznic w formacie eko, które są bardzo praktyczne.
Pamiątki
To naturalne, że mamy ochotę przywieźć sobie pamiątkę przypominającą słoneczne dni. Przypominamy jednak kilka zasad, które pomogą nam chronić środowisko.
• Piasek, muszle, kamyki: są miejsca, gdzie nie wolno ich zbierać. Elementy naturalne powinny pozostać w swoim środowisku.
• Rośliny, zwierzęta: przed zakupem sprawdź, czy nie stanowi to zagrożenie dla ginących gatunków.
Za to kupując lokalne produkty, wspierasz miejscową gospodarkę!
Atrakcje z udziałem zwierząt, które zazwyczaj żyją dziko, raczej powinny budzić wątpliwości. Miejsca takie najczęściej nie wiążą się niestety z dobrostanem zwierząt i często są jedynie pułapkami na turystów, którzy mają ochotę na zdjęcie z tygrysiątkiem czy przejażdżki na słoniu. Radzimy, aby zawsze się upewnić, czy dana atrakcja nie oznacza cierpienia zwierząt. Możesz wybrać bardziej odpowiedzialne aktywności (np. wolontariat w rezerwacie dzikiej przyrody), a bonusem będzie poznanie lokalnych mieszkańców i wyjątkowe doświadczenie!