Laureatki konkursu Ziemia Planeta Kobiet 2020
Oto laureatki międzynarodowej edycji konkursu Ziemia Planeta Kobiet Fundacji Yves Rocher w 2020 roku.
„Ziemia Planeta Kobiet opiera się na bardzo prostym pomyśle, który przyszedł mi do głowy prawie 20 lat temu: by nagradzać kobiety działające na rzecz środowiska” – Jacques Rocher, prezes Fundacji.
Ziemia Planeta Kobiet jest przede wszystkim nagrodą przyznawaną kobietom, które od prawie 20 lat są zaangażowane w ochronę środowiska. Dziś, gdy nagrodzonych zostało już 450 laureatek, Fundacja Yves Rocher może mówić o prawdziwej wspólnocie zaangażowanych kobiet, które każdego dnia pracują, aby zmienić świat i przypominać nam o elementarnym związku łączącym człowieka z Naturą.
W tym roku otrzymaliśmy zgłoszenia kandydatek z 11 krajów, ubiegających się o 3 międzynarodowe nagrody:
• Grand Prix konkursu Ziemia Planeta Kobiet
• Nagroda specjalna Jury
• Międzynarodowe Trofeum Ziemia Planeta Kobiet
W 2020 roku, za swoje inspirujące projekty na rzecz ochrony bioróżnorodności, nagrodzone zostały 3 niestrudzone bojowniczki.
Dziś chcieliśmy przedstawić Wam dwie z nich!
Grand Prix konkursu Ziemia Planeta Kobiet: Ayanna Mouflet
Ayanna, lokalna patriotka zakochana w swojej wyspie Martynice, stworzyła projekt TA NOU, ośrodek produkcji i dystrybucji lokalnych i ekologicznych produktów rolnych dzięki powstaniu gospodarstwa integracyjnego i partnerskiej współpracy z miejscowymi rolnikami.
Każdego tygodnia do mieszkańców wyspy trafiają
„Aby pomóc młodym ludziom w trudnej sytuacji życiowej, z których 41% to bezrobotni, nasze gospodarstwo zatrudnia 8 osób w ramach integracji społecznej i współpracuje z 12 partnerskimi producentami, którzy są godziwie opłacani. To naprawdę ważne.”
Dziś pierwsze kosze ze zdrową żywnością znalazły już odbiorców, a Ayanna zamierza rozwijać swoją działalność ramię w ramię z lokalnymi rolnikami. Co jest dla niej najważniejsze? Wytrwale realizować to, w co się wierzy.
To już druga nagroda Ayanny – w marcu 2020 roku zdobyła również trofeum we francuskiej edycji konkursu.
Nagroda specjalna Jury konkursu Ziemia Planeta Kobiet: Martina Panisi
Martina to pochodząca z Włoch, pełna werwy biolożka, z zaangażowaniem działająca na rzecz środowiska. Pasją Martiny jest ochrona gigantycznych ślimaków Obô na małym afrykańskim archipelagu Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.
Wraz ze swoim zespołem stworzyła projekt Forest Giants i porusza niebo i ziemię, aby chronić zwierzęta, a także odkrywać i katalogować gatunki, które dotąd nie były znane.
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca są archipelagiem pochodzenia wulkanicznego. Porasta je pierwotny las równikowy, a ze względu na swoją izolację rozwinęły unikalny w skali światowej ekosystem z niesamowitą endemiczną florą i fauną. Teren ten jest prawdziwym rajem różnorodności biologicznej. Został zaklasyfikowany przez UNESCO jako światowy rezerwat biosfery, jednak poważnie zagraża mu wylesianie. Co za tym idzie, zagrożone jest siedlisko wielu unikalnych gatunków, niekiedy jeszcze nie zarejestrowanych.
„Głównym problemem jest wycinka lasów, które dla tych ślimaków stanowią dom. Jeśli zniknie las, po prostu wymrą, a wraz z nimi inne elementy przyrody.”
Martina zainicjowała również powstanie centrum ochrony ślimaka Obô w Ogrodzie Botanicznym Wysp Świętego Tomasza. Jest świadoma, że bez lokalnych społeczności niewiele da się zdziałać, stworzyła zatem programy edukacyjne, które mają na celu podniesienie świadomości dzieci i dorosłych na temat ochrony wyjątkowej różnorodności biologicznej i jej cennego dziedzictwa.
Laureatki konkursu otrzymują wsparcie finansowe i promocję swoich projektów. Tworzą również społeczność którą możesz odkryć pod adresem: https://www.yves-rocher-fondation.org/les-laureates