Mikołajek nadmorski
Botanika
Nazwa łacińska
Eryngium maritimum
Nazwa zwyczajowa
Ostrokrzew wydmowy, niebieski oset, oset morski, Sea Holly
Rodzina
Apiaceae
Miejsce występowania
Przybrzeżne obszary Europy

POCHODZENIE
Mikołajek nadmorski, kolczasta niebieska roślina o wysokości od 30 do 60 centymetrów, od 1987 roku jest gatunkiem chronionym w Bretanii i jednocześnie symbolem państwowej organizacji Ochrony Nadbrzeża (fr: Conservatoire du littoral). Laboratoria Yves Rocher zwróciły się do bretońskiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego w poszukiwaniu możliwości skorzystania z zadziwiających właściwości wytrzymałościowych mikołajka bez narażania chronionej rośliny na jakiekolwiek niebezpieczeństwa. Dzięki innowacyjnemu procesowi przedsiębiorstwo to jest w stanie uzyskać wyciąg z mikołajka nadmorskiego poprzez hodowlę komórek roślinnych w bioreaktorach. Technologia nie szkodzi roślinom i zaopatruje Yves Rocher w komórki roślinne, bogate w interesujące nas molekuły!
NASZ WYCIĄC
Nadmierna ekspozycja na słońce szkodzi skórze. Aby temu zapobiec, Laboratoria Yves Rocher korzystają z eksperta w ochronie przeciwsłonecznej: mikołajka nadmorskiego. Z pomocą swojego bretońskiego partnera Yves Rocher opracował koncentrat z poliaktywnych komórek roślinnych, nie zawierający rozpuszczalników ani środków konserwujących. Badania tej substancji poliaktywnej przeprowadzone in vitro wykazały pięć właściwości korzystnie wpływających na pielęgnację i ochronę skóry: przyspiesza ona syntezę melaniny, stymuluje zdolność skóry do obrony przed szkodliwymi skutkami opalani, chroni przed fotostarzeniem się skóry, chroni strukturę skóry i stymuluje odbudowę komórkową. Ta naturalna substancja została wkomponowana w łatwe do nakładania i wyjątkowo zmysłowe kosmetyki do pielęgnacji przeciwsłonecznej z gamy Solaire Peau Parfaite. Są dostosowane do potrzeb skóry przed, w trakcie oraz po ekspozycji na słońce.
GENIUSZ ROŚLIN
Za poetycką nazwą mikołajka nadmorskiego kryje się bardzo wytrzymała roślina. Ta mała roślina wykazuje się rzeczywiście szczególną siłą w niesprzyjającym środowisku, żyje na wydmach oraz na kamieniach, opierając się wiatrowi, ubogiej glebie, która nie zatrzymuje wody, soli i słońcu. Jest ona zdolna do utrzymania swojego wewnętrznego potencjału wodnego pomimo zasolenia gleby, a więc do przetrwania nad brzegiem morza bez wysuszania się. Poza tym, nie tylko jest ona odporna na silne promienie słoneczne, ale wręcz ma potrzebę bezpośredniego wystawienia się na promieniowanie słońca przez przynajmniej kilka godzin dziennie.