×
Yves Rocher
Oferta katalogowa
Klub lojalnościowy
Newsletter
Lista życzeń
Nasze sklepy
Moje konto
Mój koszyk

Arnika

Botanika

Nazwa łacińska

Arnica chamissonis

Nazwa zwyczajowa

arnika, arnika łąkowa

Rodzina

Asteraceae

Miejsce występowania

Ameryka Północna

POCHODZENIE

Ścisła współpraca pomiędzy naszym Centrum Agronomicznym oraz naszymi ekspertami z Laboratorium Yves Rocher pozwoliła na precyzyjne opracowanie planu upraw: pochodzenie nasion oraz moment, w którym należy rozpocząć zbiory zostały skrupulatnie zdefiniowane w celu uzyskania maksymalnej zawartości substancji aktywnych, które pozwalają na wykorzystanie całej mocy arniki, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska oraz biologicznej różnorodności. Arnika jest wysadzana w kwietniu, a zbierana pod koniec czerwca i natychmiast wysuszana specyficzną metodą, pozwalającą na zachowanie wszystkich istotnych właściwości rośliny.

Dlaczego arnika łąkowa? Arnika górska, pochodząca z pastwisk regionu zwanego La Forêt Noire jest cenioną rośliną leczniczą zagrożoną wyginięciem. Aby pomóc w zachowaniu tego ginącego gatunku, Yves Rocher w 1983 roku postanowił spróbować uprawy gatunku o podobnych właściwościach, arniki łąkowej, co dało bardzo pomyślne rezultaty na naszych ziemiach w La Gacilly.

NASZ WYCIĄG

Podobnie jak twarz, ręce są bardzo mocno narażone na wszelkiego rodzaju podrażnienia: zanieczyszczenia środowiska, niskie temperatury, promieniowanie UV… Powodują one, że skóra traci swoją elastyczność, staje się szorstka i pozbawiona blasku. 

Nasi eksperci wyselekcjonowali w sercu arniki dwie najliczniejsze molekuły roślinne: luteolinę oraz kwas chlorogeniczny. Pozyskiwane są one z kwiatów arniki za pomocą mieszanki naturalnych rozpuszczalników (wody oraz alkoholu). Obie molekuły należą do rodziny polifenolowych i ich zadaniem jest ochrona rośliny przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz. To właśnie ich odpowiednie połączenie jest kluczowe dla skuteczności naszych kosmetyków.

W gamie produktów Roślinnej Pielęgnacji Dłoni wyciąg z arniki został połączony z innymi aktywnymi substancjami roślinnymi. Ta mieszanka przyczynia się do ochrony skóry, która staje się gładsza, bardziej miękka i odżywiona*.  

*testy in vivo

GENIUSZ ROŚLIN

Arnika posiada kwiat o złożonej budowie: to, co wydaje nam się pojedynczym kwiatem jest w rzeczywistości kielichem pełnym małych kwiatuszków! Na brzegach tego kielicha „płatki” są tak naprawdę kwiatami języczkowymi (maja podłużny kształt przypominający małe języczki). Mają za zadanie przyciągnąć owady do serca „kwiatu”. Pod mikroskopem środek rośliny okazuje się być mnóstwem rurkowatych kwiatów – hermafrodytów (jednocześnie męskich i żeńskich). Zapłodnienie jest możliwe dzięki przenoszonemu przez owady pyłkowi innej arniki, co zapewnia wymianę genetyczną. Roślina może także w razie potrzeby zapłodnić się bez udziału pyłków z zewnątrz, dochodzi więc wtedy do samozapłodnienia.