Budka dla ptaków, czyli prezent dla Ciebie i dla natury
Kosmetyki mogą być opakowane w... domek dla ptaków, dzięki czemu ten oryginalny prezent dostaje drugie życie w ogrodzie lub na balkonie!
1. Domek dla ptaków – mały gest dla bioróżnorodności
W tym roku oferujemy absolutnie wyjątkowe opakowanie świątecznych produktów, nadające się w 100% do ponownego wykorzystania – domek dla ptaków, zwany też budką lęgową. Nasza marka chroni bioróżnorodność, a zarazem jest partnerem francuskiej ligi ochrony ptaków – zależało nam zatem, by w ofercie świątecznej podkreślić nasze zaangażowanie. I tak się stało! Oto drewniany domek dla ptaków, który możesz umieścić w ogrodzie lub na balkonie.
Będzie to ważny gest pozwalający chronić bioróżnorodność. W ostatnich latach na niebie obserwujemy coraz mniej ptaków. Przyczyną jest znikanie naturalnych kryjówek ptaków w drzewach, żywopłotach czy wiejskiej zabudowie, które stopniowo ustępują miejsca ogrodzeniom i zamkniętym budynkom.
Instalując domek dla ptaków chronisz ich środowisko i podajesz naturze pomocną dłoń.
Gotowa? Nieważne, ile masz lat, ani czy mieszkasz na wsi, czy w mieście – nie ma tu żadnych ograniczeń!
2. Informacje praktyczne
- Idealny moment na zamontowanie budki lęgowej to jesień lub zima; po 15 lutego wiele ptaków wybierze już swoje miejsce lęgowe i będzie zajętych budowaniem gniazd.
- Najlepszy kierunek to południowy wschód, z dala od silnych wiatrów i w miejscu, które nie będzie zbytnio nasłonecznione w lecie ani zacienione w zimie. Wybierz cichą i mało uczęszczaną okolicę, ale wciąż widoczną, by móc cieszyć oczy!
- Aby uniknąć zawilgocenia budki, zaleca się jej lekkie przechylenie do przodu, tak aby deszcz po niej spływał. Zwróć też uwagę na gałęzie, po których deszcz mógłby spływać do budki!
- Umieść budkę lęgową na wysokości od 2 do 5 metrów, aby nie mogły się do niej dostać drapieżniki, a jeśli chcesz zainstalować więcej niż jedną, pamiętaj o rozmieszczeniu ich w odległości około dziesięciu metrów (większość ptaków broni swojego terytorium nawet przed osobnikami tego samego gatunku).
- Opieka nad budką lęgową jest bardzo prosta: wystarczy ją wyczyścić raz w roku, by w odpowiednim momencie była gotowa na kolejnych gości! Możesz to zrobić już pod koniec sierpnia, energicznie czyszcząc budkę szczotką i naturalnymi produktami.
3. Narzędzia
Oto, czego będziesz potrzebować do zainstalowania budki:
- 2 haczyki - stalowa linka - kombinerki - klej do drewna - pędzel - olej lniany
Masz już wszystko? Obejrzyj film, w którym przedstawione są kolejne etapy montażu.
4. Personalizacja
Teraz możesz dowolnie udekorować budkę! Jeśli chcesz ją ozdobić, zalecamy użycie ekologicznych farb i naturalnych kolorów. Nie używaj zbyt jaskrawych barw, które odstraszają ptaki.
Możesz ozdobić budkę kolorem, rysunkiem, kolażem – puść wodze fantazji! Proponujemy użycie elementów, które znajdziesz w swoim ogrodzie, by bardziej wtopić domek dla ptaków w otoczenie. Słoma na ścianach budki, szyszki na jej dachu lub małe kwiatki przy wlocie – wszystko jest możliwe!